piątek, 29 grudnia 2017

Białoruś na wakacje


Zgodnie z nowym dekretem, który wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku, w niektóre rejony Białorusi będzie można pojechać bez wizy. Mowa o obwodzie grodzieńskim i brzeskim. Pobyt nie może jednak trwać dłużej niż 10 dni.  To co, kto chętny na wakacje w tym rejonie?


Dobrą wiadomością jest też to,że zwiększy się liczba przejść granicznych wpuszczających turystów bez wizy. Mowa to głównie o lotniskach i dworcach kolejowych. Teraz w każdej chwili będziemy mogli zwiedzić białoruską część  Puszczy Białowieskiej oraz wschodni brzeg kanału Augustowskiego. 


PLL LOT rozważały utworzenie połączenia Warszawa-Grodno, więc w takiej sytuacji jak najbardziej warto wrócić do tego pomysłu. Białoruś to piękny kraj, w którym na każdym kroku spotkacie się z życzliwością ludzi. Mimo, że może kraj nie znajduje się na Waszej liście pierwszych, drugich a nawet trzecich wyborów wakacyjnych, warto go rozważyć.

czwartek, 28 grudnia 2017

Uwaga! Nocą nad Morskim Okiem robi się ciemno


Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia, ale ostatnie wydarzenia pokazują, że takie ostrzeżenia nie są bezsensowne. Część osób, które zimą wybierają się w góry nawet nie myśli o tym, aby dostosować się do ostrzeżeń ratowników górskich, a co dopiero się do nich stosować.

Kto z nas nie kojarzy przynajmniej kilku wydarzeń takich jak wezwanie ratowników TOPR przez turystów, którzy nie są w stanie wrócić z gór? Nie dziwiłoby to w przypadku nagłej zmiany warunków i tras turystycznych bardziej kłopotliwych niż droga nad Morskie Oko. Kto choć raz był ten wie, że cała trasa jest pokryta asfaltem, a nachylenie terenu wcale nie jest duże.



Zastanawiam się czy turyści stwierdzają, że jednak są zmęczeni i nie chce im się wracać, w trampkach jest za ślisko czy boją się, że nie zdążą na serial. Te wezwania są tak absurdalne, że aż trudno się do nich odnieść. A może tak kosztami za nieuzasadnione wezwanie ratowników powinni być obarczani wzywający? Słowacja takie rozwiązanie bardzo sobie chwali.

sobota, 16 grudnia 2017

Zapłać mandat przed podróżą


Przez niezapłacony mandat możesz nie wsiąść do samochodu. Przekonała się o tym ostatnio jedna z kobiet na warszawskim lotnisku. Wszystko przez nowe zasady kontroli w strefie Schengen, które obowiązują od 7 kwietnia tego roku.

Kobieta ostatnio zdecydowała się na ujawnienie historii, która miała miejsce prawie pół roku temu. Wybierała się w podróż do Singapuru. Bez problemu przeszła kontrolę bezpieczeństwa i nadała bagaże, ale kłopoty pojawiły się przy odprawie paszportowej. W myśl nowych przepisów kontrolerzy mają obowiązek dokładnie sprawdzić każdą osobę i upewnić się czy nie są poszukiwani, nie mają zakazu opuszczania kraju czy nie stanowią zagrożenia dla porządku publicznego. „Bohaterka” historii została zatrzymana przez straż graniczną ze względu na zadłużenie względem skarbu państwa. Zadłużenie wynosiło 100zł.

Jak się zachować w takiej sytuacji? Przepisy są proste. Wystarczy, że ktoś znajomy przywiezie na lotnisko potwierdzenie nadania przelewu spłacającego dług. Po otrzymaniu takiego dokumentu straż wypuszcza podejrzanego. Tak samo było w tej historii. Niestety kobieta nie zdążyła na samolot i musiała kupić kolejny bilet.

środa, 6 grudnia 2017

Kozice w Tatrach


Dobiegło końca jesienne liczenie kozic w Tatrach. Takie czynności odbywają się dwa razy o roku i mają na celu oczywiście kontrolę liczby tych pociesznych zwierząt. Oficjalne dane podają, że obecnie mamy 1263 kozice, w tym 94 urodzone w tym roku na wiosnę. W porównaniu z zeszłorocznym liczeniem, populacja zmniejszyła się o 8%, ale jak mówią specjaliści – jest za wcześnie aby uznać to za stałą tendencję.

Tradycja liczenia kozic sięga lat 50. Wtedy rozpoczęła się współpraca Tatrzańskiego Parku Narodowego z jego słowackim odpowiednikiem. Liczenie jesienne ma na celu ustalenie populacji, natomiast na wiosnę określa się przyrost naturalny. Większość kozic żyje u naszych południowych sąsiadów. Po stronie polskiej naliczono ich 290.



Ze względu na to, że zwierzęta żyją w trudno dostępnych terenach uznaje się, że margines błędu może wynieść ok. 10%. Dodatkowo w tym roku ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne, przyjmuje się, że ten błąd może być jeszcze większy.