wtorek, 3 października 2017

Zmiana przepisów dotyczących urlopów


Dzisiaj będzie bardziej oficjalnie, ponieważ pojawiła się informacja, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy planuje wprowadzić zmiany w zakresie urlopów. Tzn. liczby dni i sposobu ich obierania.

Ogólny pomysł jest taki, że urlop ma w większym stopniu służyć odpoczynkowi od pracy niż ma to miejsce obecnie. Mają zostać wprowadzone regulacje, które będą zabraniały odkładania urlopów na przyszły rok. Obecnie zasada jest taka, że trzeba go wykorzystać do końca września następnego roku.
Jak zwykle są plusy i minusy takiego rozwiązania. Korzyści odczują zdecydowanie pracownicy, którzy do tej pory mieli trudności z otrzymaniem urlopu i mimo szczerych chęci odpoczynku musieli pogodzić się z  tym, że „jak nie lubisz ciepłego piwa i spoconych ludzi to po co Ci urlop w lipcu?” Z drugiej strony może być niemożliwe uzbieranie sobie dłuższego urlopu na planowany wyjazd w kolejnym roku.

Liczba dni urlopu, którzy będzie nam przysługiwał także ma się zmienić. Przepisy będą określały minimalny pułap, natomiast ostateczny wymiar ma być ustalany w obrębie danej firmy. Dodatkowo każdy pracownik, bez względu na staż pracy ma mieć tyle samo urlopu.


Tutaj pojawia się pytanie: czy ktoś wierzy w to, że pracodawcy będą się zgadzać na dłuższy urlop niż ten minimalny określony w przepisach?